انواع کابل hdmi که باید آن ها را بشناسید

17 شهریور 1400

کابل‌های hdmi امروزه در دنیا بسیار گسترده هستند و در زندگی مردم جای گرفته اند که تقریبا همه افراد به آن‌ها برای اتصال و انتقال تصویر نیاز دارند، این کابل‌ها با استاندارد‌های بسیار بالایی ساخته می‌شوند و همین باعث می‌شود که ما باید دقت داشته باشیم که یک کابل خوب برای خود خریداری کنیم تا در این زمینه مشکلی نداشته باشیم، اما برای خرید این کابل‌ها باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید چرا که این کابل‌ها توسط شرکت‌های مختلفی ساخته می‌شوند و یک سری تفاوت‌ها باهم دارند که باید این موارد کاملا رعایت شوند، در این مقاله قصد داریم انواع کابل HDMI را معرفی کنیم تا بتوانید با این اطلاعات به صورت کامل این موارد را بشناسید و به خوبی یک کابل HDMI خوب برای خود خریداری کنید.

 

چرا باید انواع کابل شبکه را بشناسیم؟

ممکن است فکر کنید که اصلا نیاز نیست که انواع کابل شبکه را بشناسید اما این‌طور نیست و باید حتما این کابل‌ها را بشناسید تا بتوانید بهترین کابل شبکه را نسبت به نیاز خود خریداری کنید و در غیر این صورت کابل شبکه‌ای که خریداری می‌کنید ممکن نیاز شما را رفع نکند یا حتی بی‌کیفیت باشد و شما از خرید خود پشیمان باشید.

 

تجربه خودم از نداشتن این اطلاعات باعث شد که کابل HDMI اشتباهی خریداری کنم و اصلا نیازم را رفع نکند، من سال‌ها پیش برای این که لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنم و تصاویری را برای نمایش در تلویزیون قرار دهم با خرید اشتباهی مواجه شدم و بعد نتوانستم آن کار را به خوبی انجام دهم، این مورد باعث شد که نیاز ببینیم برای شما هم یک مقاله آماده کنیم تا در این زمینه کاملا اطلاعات داشته باشید و با استفاده از این اطلاعات بتوانید به بهترین شکل ممکن کابل مورد نظر خود را خریداری کنید.

 

 

قبل از این که ما توضیح دهیم که چه نوع کابل hdmi باید خریداری کنید، بهتر است یک توضیحی درباره کارایی این کابل داشته باشیم تا به صورت کامل درباره آن اطلاعات داشته باشید و بعد به سراغ بهترین آن بروید و آن را خریداری کنید.

 

کاربرد کابل hdmi

خیلی از افراد هستند که کاربرد این کابل را اصلا نمی‌داند، برای مثال برخی از افراد فکر می‌کنند این کابل برای انتقال دیتا است و کاربرد دیگری ندارد اما اصلا این‌طور نیست و باید توجه داشته باشید که کاربرد اصلی آن انتقال صفحه نمایش است و می‌توانید خیلی ساده با استفاده از آن برای مثال لپ تاپ خود را به مانیتور دیگر یا تلویزیون وصل کنید، البته سعی شد خیلی ساده توضیح دهیم تا دچار سردرگمی نشوید و به خوبی آن را بشناسید.

 

البته توجه داشته باشید که فقط انتقال تصویر نیست و برای مثال شما می‌خواهید یک ویدیو را پخش کنید می توانید انتقال صدا هم با این کابل داشته باشید، پس با این وجود خیلی کاربردی است و می‌تواند بسیار زیاد نیاز شما را رفع کند.

 

برای استفاده از این کابل باید توجه داشته باشید که دستگاه‌های مورد نظر به خوبی این کابل را ساپورت می‌کنند و در غیر این صورت برای شما کارایی نخواهد داشت، برای مثال تلویزیون‌های قدیمی این کابل را ساپورت نمی‌کنند و به همین دلیل نمی‌توانید انتقال تصویر و صدا را از دستگاه دیگر به این دستگاه داشته باشید، پس این مورد را حتما در نظر داشته باشید تا به مشکل بر نخورید.

 

در ضمن یکی از قابلیت‌هایی که نسخه‌های جدید این کابل دارند این است که بدون هیچ فشرده سازی و بدون وقفه تمام تصاویر و صدا‌ها انتقال داده خواهند شد و این یعنی کیفیت هیچ افتی نخواهد داشت و بدون لگ می‌توانید فیلم‌های خود را خیلی ساده و سریع مشاهده کنید، در ضمن اگر هم بخواهید این کابل را به موبایل خود وصل کنید و تصویر موبایل خود را با تلویزیون یا هر دستگاه دیگری به اشتراک بگذارید، می‌توانید از یک سری کابل تبدیل استفاده کنید که type c را تبدیل به HDMI کنند و خیلی ساده بتوانید این کابل را به موبایل هم وصل کنید.

 

البته این کابل به دلیل تکنولوژی بهتر و با کیفیت تر توانست جای کابل‌های VGA را در خیلی از مواقع بگیرد، افراد دیگر برای اتصال مانیتور به کیس می‌توانند از این کابل استفاده کنند بدون این‌که نیاز باشد کابل VGA داشته باشند، البته این برای مواقعی کاربردی است که مانیتور قدیمی نباشد و hdmi را ساپورت کند.

 

انواع کابل HDMI

خیلی خوب به بخش اصلی مقاله رسیدیم جایی که قرار است به صورت کامل با انواع کابل اچ دی ام آی آشنا شوید و بعد از این آشنایی بتوانید یک کابل با کیفیت و خوب طبق نیاز خود خریداری کنید، حتما در این بخش از مقاله همراه ما باشید تا این اطلاعات به بهترین شکل ممکن به شما انتقال داده شود و در غیر این صورت ممکن است خرید خوبی نداشته باشید.

 

HDMI 1.0

شروع کار hdmi و اولین نوع آن نسخه یک این کابل است که در بازار عرضه شد، این کابل در سال 2003 ایجاد شد و توسط شرکت‌های مختلف در طول 2 متری ایجاد می شد و در بازار بسیار زیاد بود به دلیل این که می‌توانست ارسال اطلاعات را تا پهنای باند 5 گیگابایت انجام دهد و همین سرعت آن باعث شد که بسیاری از افراد از آن استفاده کنند.

 

این نوع کابل امروزه در بازار خیلی کم پیدا می شود و شاید اصلا نتوانید آن‌را پیدا کنید چرا که خیلی مدل‌های جدید‌تر از آن وجود دارد که این نسخه را منسوخ کرده‌اند و توجه را بر روی خود برده اند، در کل این مدل معرفی شد تا بتوانید با آن آشنا شوید و این نوع را بشناسید.

 

این نسخه اثر زیادی بر روی کیفیت نذاشته و تا کیفیت 1080 را به صورت کامل و بدون نقض پشتیبانی می کند که همین موضوع هم توانست بسیار توجه ها را به آن جلب کند.

 

HDMI 1.1

یک نسخه جدید تر از نسخه اولیه باعث شد که DVD-audio به این کابل اضافه شود و این موضوع توانست به مرابت انتقال صدا را بسیار با کیفیت‌تر انجام شود، اگر دقت داشته باشید خیلی تفاوت زیادی در این دو نسخه نخواهید دید چرا که فقط صرفا یک قابلیت جدید برای صدا ایجاد شده بود تا صدا‌ها با کیفیت بیشتری انتقال داده شوند.

 

HDMI 1.2

نسخه سوم این کابل بسیار جهش بیشتری به نسبت نسخه‌های قبل خود داشت و همین موضوع باعث شد که بسیاری از افراد بیشتر احساس نیاز کنند از آن استفاده کنند، در این نسخه بسیاری از اطلاعات با کیفیت بیشتری انتقال داده می شدند و همین موضوع هم توانسته بود این کابل‌ها را به مراتب با کیفیت تر نشان دهد.

 

بعد از وجود این نسخه مانیتور‌ها وکیس‌ها موجود کامپیوتر این احساس نیاز را کردند که همگی پورت HDMI داشته باشند و با استفاده از این پورت خیلی بهتر اطلاعات را دریافت کنند و یا کیس‌ها بهتر آن‌ها را ارسال کنند.

 

 

با وجود این نسخه بسیاری از کابل‌های دیگر به این منظور خیلی کم رنگ‌تر شدند برای مثال کابل‌های vga خیلی کم رنگ‌تر از قبل بودند اما با وجود این که برخی از کامپیوتر‌ها فقط آن را ساپورت می‌کردند خیلی مردم نمی‌توانستند سریع تغییر و تحول انجام دهند و مجبور بودند از همان vga استفاده کنند.

 

HDMI 1.3

این کابل‌ها هم نسخه بعدی و نسل بعدی HDMI ها بودند که به نسبت نسخه‌های قبلی خود خیلی مورد توجه قرار نگرفت اما دلیلی برای این مورد وجود داشت، این کابل بسیار با کیفیت بود اما شرکت‌های سازنده می‌خواستند با این نسخه افزایش پهنای باند را داشته باشند و یا طول آن‌را تغییر دهند که این موضوع به شکست خورد و نتوانستند این کار را انجام دهند.

اما با وجود همین شکست توانست در این نسخه پهنای باند خود را به 10 گیگ افزایش دهد و این موضوع هم محبوبیت آن‌را به مراتب افزایش داد.

 

HDMI 1.4

نسخه شگفت انگیز این کابل‌ها 1.4 بود که توانست پشتیبانی از سه بعدی را فراهم کند و تصاویر سه بعدی با این کابل انتقا پیدا می‌کردند که همین موضوع توانست شگفتی بسیار زیادی به وجود آورد چرا که تا قبل از این برای انتقال تصاویر سه بعدی مشکلات زیادی وجود داشت.

این کابل نسبت به نسخهای قبلی خود افزایش کیفیت بسیار بی نظیری داشت و این موضوع به شدت مورد توجه قرار گرفت پس اگر می‌خواهید کابل خریداری کنید این نسخه و نسخه‌های بعدی آن می توانند مناسب باشند تا به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید.

 

HDMI 2.0

یکی از بهترین نسخه ای که از این کابل عرضه شده نسخه 2 آن است که بسیار بسیار با کیفیت است و می تواند هر آن چه که نیاز دارید را تامین کند تا ورودی و خروجی بسیار عالی برای نمایش داشته باشید، این نسخه از سال 2011 عرضه شد و امروزه هم بسیار در فروشگاه‌های مختلف از و جمله سایت دسترسی قابل خرید می‌باشد و می‌توانید آن‌ را خیلی بهتر خریداری کنید

 

 

HDMI 2.1

این آخرین مدل کابل HDMI موجود در بازار است که میتواند با کیفیت 8k تصاویر را انتقال دهد.

 

این موارد تمام نسخه‌های موجود از کابل HDMI بودند که همگی آن‌ها ممکن است طرفدار‌های خاص خود را داشته باشند اما با توجعه بله نسخه 2 که بروز‌ترین است قاعدتا کیفیت بهتر و امکانات بیشتری به شما ارائه می‌دهد و قابل دسترس‌تر است برای مثال الان کابل HDMI 1 به هیچ وجه قابل پیدا کردن نیست چرا که اصلا تولید نمی‌شود و همه شرکت‌ها نسخه آخر آن‌را تولید می‌کنند و دیگر به نسخه اولیه نیاز ندارند.

جمع بندی

در این مقاله قصد داشتیم به صورت کامل درباره کابل‌های HDMI توضیحاتی ارائه دهیم تا بتوانید با آن‌ها به خوبی آشنا شوید و اگر می‌خواهید این کابل‌ها را خریداری کنید به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهید و در خرید مشکلی نداشته باشید، حتما به این موارد توجه داشته باشید تا دیگر در خرید این کابل مشکلی نداشته باشید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کافی را کسب کرده باشید، در ضمن هر مشکلی در این زمینه دارید می‌توانید از طریق نظرات با ما در میان بگذارید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم و بتوانید بهترین خرید کابل HDMI را خیلی بهتر انجام دهید.

 

 

دیگر مقالات

معرفی و بررسی کامل airpod3

29 مهر 1400
بیشتر

بهترین برند های پاور بانک در سال ۲۰۲۱

27 مهر 1400
بیشتر

راهنمای کامل خرید پاوربانک

24 مهر 1400
بیشتر