نقد و بررسی دقیق Iphone 13

26 شهریور 1400

اگر جزو دسته افرادی باشید که خیلی به تکنولوژی علاقه مند باشید و همیشه موبایل های جدید بازار را دنبال می کنید و اطلاعات آن را می خوانید، باید بدانید که اپل هر ساله یک موبایل جدید از خود رونمایی می کند که همین موضوع هم توانسته تا حدودی اپل را خاص نشان دهد، همان طور که می دانید برند های مختلف تولید موبایل در دنیا هر سال موبایل های زیادی را تولید می کنند و مدل های مختلفی از برند خود ارائه می کنند اما اپل این طور نیست و همیشه سعی دارد این خاص بودن خود را حفظ کند و هر سال فقط یک مدل خاص را از خود ارائه می دهد، در این مقاله قصد داریم آیفون 13 که امسال یعنی 2021 توسط اپل عرضه شده است را مورد بررسی قرار دهیم تا به صورت کامل با آن آشنا شوید.

چند سالی است که اپل در موبایل های خود خیلی تغییرات بزرگی را اجرا نمی کند و بیشتر سعی دارد فقط از نظر سخت افزاری آن ها را تقویت کند، اگر از نظر ظاهری آیفون 11 تا 13 را بررسی کنید تفاوت های خیلی زیادی را نمی بینید و اغلب یک نوع هستند که گاها ممکن است نتوانید مدل آن ها را از هم دیگر تشخیص دهید.

در این مقاله سعی می شود به صورت کامل تمام تغییرات آیفون 13 نسبت به نسخه قبلی یعنی آیفون 12 را توضیح دهیم تا در این بین سردرگم نباشید و بتوانید عمده تفاوت های آن ها را درک کنید.

البته باید از نظر قیمتی هم توجه داشت که خیلی باهم تفاوت ندارند چرا که نه نظر ظاهری تفاوتی دارند و نه از نظر سخت افزاری خیلی باهم متفاوت هستند و همین موضوع هم باعث شده است قیمت آن ها به هم دیگر خیلی نزدیک باشد.

نسخه های مختلف iphone 13

آیفون 13 در 2 نسخه کلی عرضه شده است اما حافظه های آن ها می تواند این موبایل را به چند دسته تقسیم کند، اما در کل نسخه پایه و پرو دارد که در این بخش ان ها را معرفی می کنیم.

Iphone 13/iphone 13 mini

نسخه پایه یا همان نسخه اولیه آیفون 13 نسبت به نسخه قبلی یک تغییر ظاهری نسبی کوچک دارد و همین موضوع می تواند نشان دهنده آیفون 13 باشد و در غیر این صورت نمی توانید تشخیص دهید از نظر ظاهری که تفاوتی با نسخه قبلی یعنی 12 دارد یا خیر.

تصویر بالا نسخه پایه آیفون 13 است که در بازار عرضه شده و همان طور که پیداست دوبین های آن به سبک قبلی هستند و فقط جایگاه آن ها تفاوتی داشته است و به اصطلاح دیگر در یک راستا نیستند و به صورت ضربدری قرار گرفته اند.

علاوه بر جایگاه دوربین ها هم ناچ دوربین و سنسور های جلو گوشی هم کمی کوچک تر شده و صفحه نمایش برای نمایش آیکون نوتیفیکیشن ها یک فضای بیشتری دارد که همین موضوع هم می تواند به اندازه خود خوب باشد و افراد را به سمت خود جذب کند، این ناچ بسیاری از افراد را اذیت می کند و افراد همیشه دوست دارند که یک صفحه نمایش کامل را تجربه کنند که گمان ها بر این است اپل در تلاش است که هر نسخه ای ارائه می دهد این ناچ  را کوچک تر کند تا زمانی بتواند با طراحی های جدید خود به صورت کامل آن را از بین ببرد و دیگر دوربین جلو جایگاه دیگری در موبایل را داشته باشد، برای مثال ممکن است این دوربین جلو به صورت پاپ آپ باشد که قبلا هم کمپانی های دیگر این مورد را تجربه کرده اند.

در کل تغییر خیلی زیادی را نمی تواند به وضوح از نظر ظاهری موبایل مشاهده کرد و نباید خیلی بر روی این مورد حساس باشید چرا که اگر قصد دارید جدید ترین مدل روز اپل را تجربه کنید فقط می توانید از مشخصات سحت افزاری جدید آن بهره ببرید و از نظر ظاهری نمی توانید تفاوت زیادی را در بین آن ها ببینید.

این نسخه در حال حاضر با قیمت 799 دلار به صورت جهانی عرضه شده است و نسخه مینی آن هم با قیمت 699 دلار عرضه شده است که به صورت کلی نسخه mini از نظر اندازه ای کوچک تر از این نسخه است و یک سری تفاوت های سخت افزاری دارد که به مراتب آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

رنگ های این نسخه مانند تصویر بالا است و در 5 رنگ کلی عرضه شده است که نسبت به نسخه 12 تفاوت هایی داشته است و شما هر کدام را که دوست داشته باشید می توانید خریداری کنید.

رنگ آبی خاص این نسخه می تواند برای یک انتخاب خوب باشد چرا که این رنگ در نسخه های قبلی وجود نداشته است و بیشتر افراد از رنگ های عمومی استفاده می کردند، البته رنگ قرمز این نسخه هم نستب به نسخه قبلی خود تغییر داشته است و رنگ آیفون 12 روشن تر بوده است که در این نسخه رنگ تاریک تری دارد.

Iphone 13 pro

نسخه پرو و یا حرفه ای آیفون 13 قطعا مورد استقبال بسیاری از افراد قرار می گیرد اما در کمال نا باوری هیچ تفاوتی از نظر ظاهری با نسخه پرو آیفون 12 ندارد و همین موضوع باعث می شود که افراد خیلی به آن توجه نکنند.

تنها تفاوت این نسخه فقط در همان ناچ است که نسبت به آیفون 12 کوچک تر شده و همین موضوع توانسته آن را خیلی کم متفاوت تر کند و در غیر این صورت از نظر ظاهری هیچ تفاوتی متوجه نخواهید شد.

 

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ظاهر قاب پشتی این موبایل دقیقا مانند نسخه قبلی خود است و از همان 3 دوربین بهره برده که همین موضوع باعث شده هیچ تفاوتی از این نظر احساس نشود و خیلی ممکن نتوانید به خوبی از نظر ظاهری تشخیص دهید که آیفون 13 است یا 12 پس این مورد را اصلا نباید برای تشخیص آیفون 13 قرار دهید.

ظاهر صفحه نمایش هم در همان قالب قبلی است با تفاوت این که ناچ آن کوچک تر شده و همین تفاوت ظاهری تنها تفاوتی است که با آیفون 12 پرو می توانید مشاهده کنید و در غیر این صورت هیچ تفاوت دیگری را احساس نخواهید کرد.

تفاوت های سخت افزاری آیفون 13

این موبایل نسبت به نسخه قبلی خود یک سری تفاوت های سخت افزاری دارد که تنها تفاوت های اصلی این موبایل با نسخه های قبلی آیفون همین مشخصات سخت افزاری است و در این بخش قصد داریم آن ها را معرفی کنیم تا بتوانید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ارتقا حافظه نسبت به نسخه قبلی

آیفون 13 در حال حاظر علاوه بر این که تا حافظه 512 گیگابایت را  پشتیبانی می کند، حافظه 1 ترابایتی هم از خود ارائه می دهد که این تفاوت باعث می شود افراید که نیاز به حافظه بیشتر از موبایل خود دارند این نسخه را برای خود انتخاب کنند.

البته این تغییر حافظه بسیار هزینه را بیشتر کرده است و همین موضوع ممکن است کمی افراد را نسبت به انتخاب آن دلسرد کند اما در کل این تغییر هم به نحوه خود جالب بوده تا افرادی که آیفون دارند بتوانند ان را با حفظه بیشتری تجربه کنند.

اندازه و وزن آیفون 13

کاربران سوالاتی درباره وزن این موبایل داشتند که باید بگوییم بله وزن این نسخه تغییر داشته است و انتظار می رفت که وزن آن کاهش یابد اما در کامل نا باوری اصلا این طور نبوده و وزن آن افزایش یافته است که همین موضوع ممکن است موجب نارضایتی شود.

اندازه صفحه نمایشگر هیچ تغییری نداشته است اما وزن آن از 228 گرم به 240 گرم تبدیل شده است و ضخامت این موبایل هم از 7.4 میلی متر به 7.7 میلی متر تبدیل شده است که به مراتب موبایل سنگین تر با طراحی بزرگتری است که خیلی نمی تواند از این نظر رقابتی باشد.

صفحه نمایش آیفون 13

صفحه نمایش این موبایل نسبت به نسخه قبلی خود تغییری از نظر اندازه ای نداشته است اما باید توجه داشته باشید که صفحه نمایش به 120 هرتزی تبدیل شده است که به همین منظور سرعت بسیار بیشتری را در این صفحه نمایش و بدون هیچ گونه لگ تجربه خواهید کرد، شاید این تغییر را خیلی افراد عادی احساس نکنند اما افرادی که گیمر هستند بسیار برایشان مهم است که یک صفحه نمایش با سرعت و بدون لگ باشد.

یکی از قابلیت های جالب این تکنولوژی این است که شما می توانید در مصرف موبایل خود صرفه جویی داشته باشید و وقتی که در حال فعالیت با موبایل خود هستید این مورد به صورت هوشمند از 10 هرتز تا 120 هرتز نسبت به فعالیتی که دارید صفحه نمایش را فعال می کند و این موضوع هم باعث خواهد شد باتری موبایل بسیار بهتر عمل کند و سریع تر خالی نشود.

اسپیکر های iphone 13

در آیفون 12 شاهد اسپیکر های استریو بودیم که کیفیت آن ها بسیار عالی بود و می توانستند رضایت افراد را برای استفاده جلب کنند، در آیفون 13 هم دقیقا همان اسپیکر ها را داریم که می توانند کیفیت خوبی را ارائه دهند البته یک سری شایعه ها موجود است که این اسپیکر های آیفون 13 بهتر از نسخه قبلی خود هستند اما نمی توان آن ها را تایید کرد چرا که هنوز این موبایل به صورت کامل در بازار عرضه نشده و توسط افراد استفاده نشده است.

جمع بندی

در این مقاله سعی داشتیم به صورت کامل آیفون 13 که در بازار خیلی مورد استقبال قرار نگرفت را بررسی کنیم چرا که این موبایل نسبت به نسخه قبلی خود اصلا تغییر خوبی نداشت و همین موضوع هم باعث شد که خیلی افراد به آن دقت نداشته باشند اما در کل یک سری تغییرات کلی نسبت به نسخه قبلی خود داشت که در این مقاله بیان شد تا اطلاعات کافی را نسبت به آن داشته باشید.

در ضمن شما هم هر اطلاعاتی درباره این موبایل دارید می توانید از طریق نظرات با ما در میان بگذارید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم.

دیگر مقالات

معرفی و بررسی کامل airpod3

29 مهر 1400
بیشتر

بهترین برند های پاور بانک در سال ۲۰۲۱

27 مهر 1400
بیشتر

راهنمای کامل خرید پاوربانک

24 مهر 1400
بیشتر